bilenokur.com logo

Ayvalık'ta Gezilecek Yerler

Ayvalık'ta Gezilecek Yerler,görülmesi gereken yerler...

Ayvalık'ta Gezilecek Yerler


 Ayvalık Gezilecek Yerler
Ege Bölgesi’nin önemli noktalarından olan Ayvalık; çam ve zeytin ağaçları ile süslenen doğal bir güzelliği içermektedir. Aynı zamanda da Rum kültürünü de içeren bu mesken oldukça ideal bir konumda kendini göstermektedir. Bunun yanında eşsiz deniz manzarası ve yemek kültürü ile de ziyaretçilerin uğrak noktası olarak da bilinmektedir. Ayvalık görülecek yerler konusunda ziyarette bulunacak olan kişilerin bu bölgeden ayrılmak istememeleri durumu da ortaya çıkabilecektir. Ayvalık içerisinde var olan tarihi ve doğal güzellikler tamamen estetik yargılarınızı destekleyen cinsten olması ile bilinmektedir. Aynı zamanda da Ayvalık içerisinde var olan güzellikleri gezmeye başlamanız ile de son derecede etkileyici bir tecrübe de edinmiş olacaksınız. Ayvalık içerisinde bu tecrübeyi edinecek olan ziyaretçilerin Ayvalık merkezinde bulunan tarihi evler, Sarımsaklı Plajı ve Cunda Adası içerisinde gezintiye çıkabilmeleri de söz konusu olmaktadır. 
Ayvalık Tarihi Evleri
Tam olarak Ayvalık merkezinde yer alan Ayvalık tarihi evleri; Ayvalık görülmesi gereken yerler arasında da ilk sıralarda da yer alabilmektedir. Küçük ve taşlık olan sokakları da içermesi ile beraber oldukça hoş bir gezintiye de yer verecek konumda kabul görmektedir. Bu yüzden de Ayvalık’a ilk kez gidecek olan kişilerin Ayvalık Tarihi Evleri’ne muhakkak uğraması gerektiği de önerilmektedir. Ayvalık’taki eski yaşantıyı ve kültürü algılamanın en etkin yolu olarak bu değerlendirilmeye alınmalıdır. 
Cunda Adası
Ayvalık etrafında toplamda 22 adet ada bulunmaktadır. Ancak bunlardan en turistik olanı ve fazlasıyla talep göreni ise Cunda Adası olarak bilinmektedir. Ayvalık gezi yazıları içerisinde sürekli olarak var olan Cunda Adası’na ulaşmak isteyecek olan kişilerin de ulaşımı köprü üzerinden de gerçekleşebilecektir. Bu ada içerisinde var olan Patricia Koyu ille denizin eşsiz güzelliğine hayran kalabilirsiniz. Aynı zamanda da çarşısı, limanı, Taksiyarhis Kilisesi (Rahmi M. Koç Müzesi), Aşıklar Tepesi, Necdet ve Sevim Kitaplığı, Ay Işığı Manastırı, Despot Evi, Ada Koyu, Tımarhane Adası ve Taşlı Kahvesi mekanlarını da ziyaret ederek Cunda Adası içerisinde keyfi dolu bir zaman dilimine de yer verebilirler. 
Sarımsaklı Plajı
Ayvalık ilçesi tarihi yanları kadar plajları ile de ilgi çeken bir güzelliği ile turistlerin ilgisini çekebiliyor. Oldukça popüler bir plaj olan Sarımsaklı Plajı da Ayvalık sınırları içerisinde yer almaktadır. Merkeze 6 kilometre uzaklığında olan bu plaj özellikleri ile de yerli yabancı turistleri sezon içerisinde çekmeyi başarmaktadır. 7 kilometre uzunluğunda olan ve 100 metre genişliğe sahip bu plaj oldukça meşhurdur. Genel olarak yaz aylarında soğuk bir suya sahip olan Sarımsaklı Ege Bölgesi’nin gözdeleri arasında yer almaktadır. Aynı zamanda da son derecede temiz ve berrak olan sularında herhangi bir yosun ya da çakıllara da rastlanılmamaktadır. 
Şeytan Sofrası
Ayvalık içerisinde gezilmesi gereken favori noktalardan bir tanesi de Şeytan Sofrası olarak bilinmektedir. Bu konum bir tepe olmasına karşın daha çok üzerinde bulunan bir şekilden ve eşsiz manzarasından dolayı talep görmektedir. Şeytan Sofrası’nın zirvesine doğru çıkıldığında çaput bağlanmış demir bir kafes görmek mümkündür. Bu kafes içerisinde Şeytan’ın ayak izi olduğuna inanılan bir şekil bulunmaktadır. Gün batımını izlemek için de muazzam bir yer olan Şeytan Sofrası; aynı zamanda üzerinde bulunan cafe ve restoranları ile eşsiz doğallığın keyfinin sürüleceği noktaların başında gelmektedir. Böylelikle de sessiz sakin yerleri daha çok tercih edenler için Şeytan Sofrası son derecede uygun olarak değerlendirilmekte ve fazlasıyla ziyaretçiyi de çekmeyi sürekli olarak başarmaktadır.  

Yorumlar

Bu yazıya henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!
Lütfen tüm alanları doldurun!

Yorumunuzu Bırakın !

Biliyor musunuz ? Yazı yazarak ve/veya referans olarak sitemizden ömür boyu kazanç elde edebilirsiniz.
Detaylı bilgi için tıklayın