bilenokur.com logo

Diyet Yaparken En çok Yapılan Yanlışlar!

Diyet hataları...

Diyet Yaparken En çok Yapılan Yanlışlar!


Diyet Yaparken En Çok Yapılan Yanlışlar!

      Günümüzde fast food gıdaların aşırı tüketilmesi ve beraberinde bilinçsiz beslenme ile bir çok insan kilo kontrol sorunu yaşamaktadır. Aşırı fast food tüketimi, katkı maddeli gıdaların da tüketilmesiyle beraber bir çok insan zaman zaman diyet programlarına başvurarak zayıflamayı hedefler. Hatta kimisine göre diyetler ara sıra yapılan aktiviteler haline gelmiştir. Oysa ki en büyük yanılgı diyet programları bir zayıflama yöntemi olmakla beraber kaliteli yaşamın da önemli bir unsuru olan sağlıklı beslenme şeklidir. Bunun içindir ki kilo kontrolü için öncelikli olarak diyet programlarını yaşamın bir parçası olan sağlıklı beslenme şekli olarak kabul etmek gerekir. Bir çok insan diyet programlarını uygularken bir çok yanlış yapar ve yapılan diyet programları da sonuçsuz kalır. Şimdi diyet yaparken başlıca yapılan yanlışlardan bahsedeceğim. 

*Her bireyin metabolizması farklıdır. Bu nedenledir ki en sağlıklı kilo verme yöntemi bir diyetisyen eşliğinde diyet programı uygulamaktır. Aksi taktirde Zayıflamak yerine çeşitli sağlık problemlerini yaşamak mümkün.

*Bir uzman önerisi almadan zayıflama çayı olarak bilinen bazı bitki çaylarını bilinçsizce tüketmek. Bitki çaylarının aşırı tüketimi kalp ritminde bozukluk ve tansiyon sorunlarına yol açar.

*Zayıflama ilaçları kullanmak

*Karbonhidratları tamamen kesmek. Karbonhidrat eksikliği belli bşr süre sonra vücutta kas kaybına, yorgunluk ve halsizliğe yol açar.Sağlık için her bireyin günde ortalama 50 gr karbonhidrat tüketmesi gerekir.

*Diyet yapmak ve kilo vermek uğruna vücudu temel besinlerden yoksun bırakmak. Hiçbir besin yeterli miktarda tüketildiğinde kilo yapmaz. Temel besinleri yaşantımızdan tamamen çıkarmak, vücudun bu besinlere olan ihtiyacını arttıracağı için daha fazla açlık hissi uyandırır.

*Meyve tüketimini sınırsız hale getirmek.Mevsimlere göre farklılık gösteren besinleri yeterli oranda tüketmek gerekir. Aşırı meyve tüketimi göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olur.

*Bilinçsiz spor yapmak.Kilo kontrolü için diuey programı uygularken spor yaparak desteklemek oldukça faydalı bir aktivitedir. Fakat yeterli karbonhidrat ve protein almadan yapılan spor ve egzersizler vücutta kas kaybına ve metabolizmanın yavaşlamasına sebep olur.

*Öğün atlama diyet yaparken başlıca hatalardır

Yorumlar

Bu yazıya henüz bir yorum yazılmamış. İlk yorumu siz yazın!
Lütfen tüm alanları doldurun!

Yorumunuzu Bırakın !

Biliyor musunuz ? Yazı yazarak ve/veya referans olarak sitemizden ömür boyu kazanç elde edebilirsiniz.
Detaylı bilgi için tıklayın