bilenokur.com logo

Frenk Yemişi Dikenli İncirin Faydaları Nelerdir ?

frenk yemişi : Halk arasında dikenli indir, frenk inciri, kaktüs meyvesi, frencir, kaynana dili, eşek inciri, dikenli incir, babutsa, sabbara, kürek yemişi, Hin...

Frenk Yemişi Dikenli İncirin Faydaları Nelerdir ?


Frenk yemişi kaktüs meyvesi, frencir, kaynana dili, eşek inciri, dikenli incir, babutsa, sabbara, kürek yemişi, Hint inciri, pabuç inciri, ferek yemişi, frenkyemisi  olarakda bilinir.

Dikenli İncir, adeta C vitamin deposu. Birçok faydası ile de her derde deva olarak görülüyor.

Vücuttaki oksijenin daha hızlı dolaşmasına imkan vererek antrenman sırasındaki performansınızı arttırıyor.
Özellikle cildi güzelleştirmeye kırışıklıkları azaltmada Aloe veradan daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Göz altındaki şişliklere etkisi ile çok kullanılmaktadır.

C vitamini yönünden oldukça zengin olan bu meyve, açlık hissini bastırma özelliği ile diyet yapanların gözdesi bir bitki. vücut direncini artırma, güç ve zindelik verme özelliğine sahip dikenli incirin, yemeklerden sonra yediğinde Sindirim sistemi üzerinde iyi etkiler yaratığı kanıtlanmıştır. Günde 2-3 tane yediğinde bağırsak faaliyetlerini düzenler, kabızlık sorununu giderir, magnezyum içerir.

Şeker hastalığının çaresi de dikenli incir.. Şeker hastalığından şikayet eden kişiler de Hint inciri tüketerek şifa bulabilirler.

Frenk yemişi nedir ? Nerede Yetişir ?

Latince adıyla Opuntia ficus-indica, çok sıcak kurak bölgelerde yetişebilen bir kaktüs türüdür. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgelerinde yetiştirilebilen özellikle de Antalya, Adana ve Mersin illerinde yetişen Dikenli incir (Hint inciri), kaktüs türü olması sebebiyle uzun süre susuz kalabilir ve kuraklığa dayanabilir. Dikenli incir meyvesinin içinde çok sayıda çekirdek bulundurur. Çok yıllık bir bitki türü olan dikenli incir (Frenk inciri), dikenli olması sebebiyle toplanması yani hasat edilmesi sırasında çok dikkat edilmelidir. Dikenler vücuda değdiği anda acı verebilir ve kaşıntı oluşturur. Bu yüzden hasadı sırasında meyveler dikkatlice toplanmalıdır. Hatta dikenleri yüzünden yetiştiği bölgelerdeki halk tarafından bahçe kenarlarında çit maksadıyla kullanılmaktadır.
 

Frenk Yemişi Nasıl Yenir ?

Dikenli incir bildiğimiz kaktüs türleri gibidir, fakat üst kısmında turuncu, sarı ya da kırmızı renklerde dikenlerle kaplı meyveleri bulunur. Bu meyvelerin dikenleri olan kabuğu soyulduktan sonra meyveler tüketilebilir. İyi bir C vitamini kaynağı olan meyvesinin suyu sıkılarak içilebilir ya da yapraklarından yemek yapılabilir.
 

Toplaması zor, yemesi tatlı Frenk yemişi (dikenli incir)

Yaz yorgunluğunda dinlendiriyor.

 

Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde yoğun yetişen Frenk yemişi, tadının lezzetli olmasına karşı üzerindeki dikenleri nedeniyle toplaması zor bir meyve. Çoğu zaman toplaması zor olduğu için Ege ve Akdeniz kıyılarında dalında çürümeye terk edilen meyve Manavgat pazarlarında göze çarpıyor. 

Vitamin deposu olduğu ifade edilen dikenli incirin Manavgat semt pazarlarında tanesi 1 liradan alıcı buluyor. Kesilmiş şekilde satışı ise 2 lira. Manavgatlı Emine Baştuğ, zor şartlarda topladıkları Frenk yemişini tanesini bir liradan sattığını söyledi. Semt pazarlarında ortalama 40 dikenli yemiş sattığını belirten Bağtuğ, dikenli incirin halk arasında Hint ve Frenk yemişi ismi ile bilindiğini ve toplamasının çok zor olduğunu söyledi. Dikenli incirin ince dikenlerinin ellerine batmaması ve kaşıntı yapmaması için eldiven kullandığını belirten Baştuğ, "Frenk yemişinin toplaması çok zor. Ele dikeni battığı için toplamaya kimse yanaşmıyor. Semt pazarlarında tadını merak eden turistlerde satın alıyor. Dikenli yemişi kabuğundan ayırmasını maşa ve bıçak kullanarak yapıyorum. Temizleyerek tanesini 2 liradan satıyorum. Frenk yemişini yerleşik Alman ve Hollandalılar çok seviyor." diye konuştu.

ŞİFA KAYNAĞI

Manavgat Sağlık Derneği (MASADER) Başkan Yardımcısı Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Emin Canan, halk arasında Frenk yemişi bilinen meyvenin adeta vitamin deposu olduğunu söyledi. Frenk yemişinin çok güçlü C vitamini deposu olduğunun altını çizen Canan, yaz aylarında terlemeye bağlı güçsüz kalmada vücudun gün boyu dinç kalması için bir dikenli yemiş yemenin yeterli olacağını ifade etti. Frenk yemişinin vücudu dinç tutma yanı sıra midenin kolay çalışmasını sağladığını belirten Canan, şöyle devam etti: "İçerdiği vitaminler sayesinde iyi bir şifa kaynağı olan dikenli incir, öncelikle sindirim sistemimizi düzenler, bağırsaklarımıza iyi gelerek kabızlığı giderir. Stres, yorgunluk ve bitkinliğe iyi gelir. Dikenli incir sayesinde yorgunluğumuzu üstümüzden atarak zinde bir vücuda kavuşabiliriz. Özellikle yaz aylarının çok sıcak olması sebebiyle bitkinlik, yorgunluk hepimizin sorunudur. Dikenli incir tüketerek kendimizi çok daha zinde hissedebiliriz.

İbn-i Sina‘ya göre bütün meyvelerden daha besleyici özelliği olan incir, yaz aylarında halsizlik ve yorgunluğa karşı enerji veren bir özelliğe sahiptir.

Olumsuz etkileri ; 2-3 adetten fazla yemek enzimler açısından sindirilemeyen çekirdeklerinin bağırsakları tıkaması gibi, karın ağrısı gibi, şikayetler biz de ciddi rahatsızlıklar oluşmasına sebep olur.

 

frenk yemişi yaprağı faydaları

frenk inciri nerede bulunur

frenk inciri faydaları

frenk yemişi fiyati

frenk inciri sipariş

kaktüs meyvesi faydaları

kaktüs meyvesi adı

dikenli incirin yaprağının faydaları

Yorumlar

Melis ÖZTÜRK
Ülseratif Kolit hastasıyım. Fren yemişi hastalığıma çok iyi geldi. Benim gibi ülseratif kolit hastası olanlar mutlaka frenk yemişini tüketsinler.
Lütfen tüm alanları doldurun!

Yorumunuzu Bırakın !

Biliyor musunuz ? Yazı yazarak ve/veya referans olarak sitemizden ömür boyu kazanç elde edebilirsiniz.
Detaylı bilgi için tıklayın